kurdesen.net https://www.kurdesen.net Kurdeşen, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kurdesen.net Thu, 11 May 2017 00:00:00 +0000 Sun, 24 Mar 2019 00:00:00 +0000 60 Kurdeşen Bulaşıcı Mı https://www.kurdesen.net/kurdesen-bulasici-mi.html Thu, 29 Nov 2018 21:51:32 +0000 Kurdeşen bulaşıcı mı, bu rahatsızlık vücudun herhangi bir bölgesinde kendiliğinden oluşan çevresi kırmızı renkli orta kısmı ise soluk olur. Kurdeşen kişiyi aşırı rahatsız eder yüzeysel olarak oluşan kurdeşen ayn Kurdeşen bulaşıcı mı, bu rahatsızlık vücudun herhangi bir bölgesinde kendiliğinden oluşan çevresi kırmızı renkli orta kısmı ise soluk olur. Kurdeşen kişiyi aşırı rahatsız eder yüzeysel olarak oluşan kurdeşen aynı zamanda kaşıntılı olur. Bu rahatsızlık birçok kişide görülen oldukça yaygın kaşıntılı cilt sorunudur. Ayak altı ile avuç içi haricinde vücudun herhangi bir bölgesinde kaşıntılı, kırmızı renkte ve şiş olan bu rahatsız edici cilt sorununu hayatınız boyunca en az bir kere dahi olsun yaşamış olabilirsiniz. İsmini ısırgan bitkisinden alan kurdeşen rahatsızlığına bu isim ısırgan otu cilde temas ettiğinde kızarık ve döküntüler meydana getirdiğinden dolayı verilmiştir. Aynı plağa benzeyen bu kaşıntılı döküntüler genellikle yirmi dakika ila üç saat içinde devam eder. Daha sonra cilt üzerinde hiçbir iz bırakmadan kendiliğinde geçer. Kurdeşen kendiliğinden geçse bile bu durum kalıcı değildir daha sonra vücudun herhangi bir bölgesinde yeniden baş gösterir. Kurdeşen bulaşıcı mı, cilt üzerinde oluşan bu kaşıntılı kızarıklığın üstüne baskı yaparsanız kızarıklık beyaz bir renk alarak solar. Kurdeşen rahatsızlığında ciltte yanma ve kaşıntı hissi çok olur ve kişiyi rahatsız eder. Cilt üstünde oluşan yalnızca bir adet plak yirmi dört saatten çok daha uzun sürmez ancak kendisini yenileyerek baş gösterir. Kronik bir hale gelen bu durum özellikle de alerjik ve aşırı hassas bünyeye sahip olan kişilerde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. 

Kurdeşen Hastalığı Neden Olur

Deri altında bulunan damarların genişlemesi veya geçirgenliğinin fazlalaşması sonrasında doku üstüne kanın sızması sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlık deri üstünde çok daha derin kısımları etkiler ve kendini kızarıklık ve kaşıntı hissi olmadan şişlik ve aşırı ağrıyla belli eden bir rahatsızlıktır. Bu durumada anjiyö-ödem ismi verilir. Kurdeşen rahatsızlığı toplumda yüzde on beş, yirmi civarında görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık en çokta çocuk ve bayanlarda sık görülür. Kurdeşen genellikle yirmi ila kırk yaşları civarında çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle de bahar ayında deri alerjisi sorunu olan kişilerde artışa yol açan bu rahatsızlığın tek nedeni kesinlikle polenler değildir. Kurdeşen rahatsızlığının nedenleri içinde kişinin daha önceden geçirmiş olduğu iç hastalıklar, enfeksiyonlar, böcek ısırması, kullanılan ilaçlar, genetik hastalıklar, gıdalarda bulunan katkı maddeleri ve fiziksel uyaranlar da bu rahatsızlığı tetikleyen en büyük etkenlerdir. Kurdeşen rahatsızlığına yol açan en önemli etken ise "stres" tir. Aşırı stresli olan kişilerde oldukça sık görülen rahatsızlıktır.

Kurdeşen Rahatsızlığı Kaç Günde Geçer

Bu rahatsızlık tam altı hafta kadar sürer. Bu durumun sebebi araştırılarak en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir. Altı haftadan daha çok süren kurdeşen rahatsızlığı artık kronik bir hastalık haline gelmiştir. Kronik bir hale gelen kurdeşen hastalığının nedeni yetmiş, seksen civarında bulunamamıştır. Ancak bu hastalığı tetikleyen en büyük etken kişinin yaşamış olduğu psikolojik sorunlardır.
]]>
Kurdeşen https://www.kurdesen.net/kurdesen.html Fri, 30 Nov 2018 16:16:11 +0000 Kurdeşen, bulaşıcı bir rahatsızlık olmasa da, vücutta oluşan kaşıntılı kabarıklıklar nedeniyle oldukça rahatsız edici bir rahatsızlıktır. Ciltte herhangi bir yeri etkileyebilen bu döküntüler çok küçük olabileceği gib Kurdeşen, bulaşıcı bir rahatsızlık olmasa da, vücutta oluşan kaşıntılı kabarıklıklar nedeniyle oldukça rahatsız edici bir rahatsızlıktır. Ciltte herhangi bir yeri etkileyebilen bu döküntüler çok küçük olabileceği gibi, büyük bir tabak büyüklüğüne kadar genişleyebilir. Bazen vücutta daha geniş alanları da kaplayabilir. Kurdeşen nedeniyle oluşan kabarıklıklar 24 saatte kendiliğinden kaybolabilir. Fakat arkasından yeni döküntüler gelebilir. Bunun süresi birkaç gün sürebileceği gibi, bundan uzunda sürebilir. Uzmanlar 6 haftayı geçtikten sonra bunu kronik kurdeşen olarak değerlendirir. 

Kurdeşen rahatsızlığında ciltte hafif kabarık olan pembe, kırmızı kabarıklıklar meydana gelir. Döküntülerin yayılımı grup halinde ya da tek olarak olabilir. Bazen vücutta geniş bir alanı etkisi altına alabilir. Döküntüler aynı gün kaybolsa da, yenileri çıkmaya başlar. Bu döküntülerin özellikleri yanma ve şiddetli kaşıntıya yol açması, bazen de ağrı şeklinde olur. Bazı hastalarda belirtiler ağır bir seyir izleyebilir.

Kurdeşen kısa süreli etkili oluyorsa yani akut kurdeşen yaşanıyorsa, bunun en önemli sebebi alerjik etkenlerdir. Bunun dışında başka etkenlerde kurdeşeni tetikleyebilir. Eğer aynı etken kurdeşen döküntülerine yol açıyorsa, döküntüler genellikle aynı yerde olur. Kurdeşen aynı zamanda ürtiker olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Döküntü şeklinde olduğu için hastaları bulaşıcılık konusunda tedirgin edebilir. Ancak döküntülerin bulaşıcılığı yoktur. Geceleri daha etkili olan bu döküntülerin önce sebepleri belirlenmeli, ardından tedavisine başlanmalıdır.

Kurdeşen kimleri etkiler

Bir cilt hastalığı olan kurdeşen toplumda en fazla orta yaştaki kadınları etkiler. Ancak bebekler, çocuklar ve yetişkinlerin hepsi risk altındadır. Rahatsızlığın belirtileri özellikle bebeklerde ve çocuklarda benzerdir. Bunun nedenleri de benzerlik gösterir.

Kurdeşen neden olur

Kurdeşen herhangi bir alerjik etken yüzünden tetiklenebilir. Ataklar şeklinde kişiyi etkisi altına alabilir. Kişinin alerjik bir yapısı olması bunda etkili olabilir. Kurdeşen nedeni olabilecek alerjik etkenler arasında ise;
 • Yapılan alerji aşıları
 • Hayvanlar, böcek sokması ve böcek ısırıkları
 • Kullanılan her türlü ilaç
 • Ciltte, saçlarda kullanılan kozmetik ürünler
 • Lateks, altın, gümüş gibi alerji yapabilecek şeylere temas etmek
 • Baharda polenler
 • Kabuklu deniz ürünleri, domates gibi asitli yiyecekler, yumurta, süt gibi besinler tüketmek kurdeşen nedeni olabilir.
Kurdeşen sadece alerjik etkenlerden dolayı oluşmaz. Bunun dışında da bazı etkenler kurdeşene neden olabilir. Bunlar;
 • Bazı bitki türleri
 • Genetik yatkınlık olması yani ailede kurdeşen görülmesi
 • Cildi sert şekilde tahriş etmek, kaşımak
 • Bağırsak parazitleri
 • Uzun süreli oturma, yürüme, sırtta ağır çanta taşıma, dar giysiler giyme gibi etkenlerle cildi baskı altında bırakmak
 • Güneşe maruz kalınması
 • Yoğun egzersiz
 • Aşırı sıcak ya da soğuk yüzünden
 • Her türlü enfeksiyon yüzünden
 • Doğum yapmak
 • Kimyasallarla temas etmek
 • Stres altında olmak
 • Tiroit, lupus hastalıkları
 • Havuz, duş, deniz gibi etkenlerle suyla cildin temas etmesi kurdeşen nedeni olabilir.
Kurdeşen nedenleri olarak kabul edilen bu etmenler nedeniyle oluşan döküntüler kısa sürede ortaya çıkabilir. Eğer kişi döküntülere neyin sebep olduğunu biliyorsa, bu konuda doktora yardımcı olmalı ve bu etkenlerden uzak durmalıdır.

Kurdeşen tanısı ve tedavisi nasıl yapılır

Kurdeşen belirtileri görülen kişilerin bir cilt uzmanına gitmesi gerekir. Dermatoloji alanında uzman olan bir doktor döküntüleri inceler, kan testleri, alerji testleri, cilt biyopsisi gibi tanı yöntemlerini uygular. Eğer hasta alerjik bir etki olduğunu biliyorsa, bu konud]]> Yüzde Kurdeşen https://www.kurdesen.net/yuzde-kurdesen.html Sat, 01 Dec 2018 04:51:59 +0000 Yüzde Kurdeşen, geçmişimizden bugüne kadar insanlarda ortaya çıkan hastalıklardan bir tanesidir. Direkt olarak cilt hastalığı şeklide ortaya çıkan kurdeşen, mutlaka tedavisinin yapılması gereken önemli bir hastalıktır. Öze Yüzde Kurdeşen, geçmişimizden bugüne kadar insanlarda ortaya çıkan hastalıklardan bir tanesidir. Direkt olarak cilt hastalığı şeklide ortaya çıkan kurdeşen, mutlaka tedavisinin yapılması gereken önemli bir hastalıktır. Özellikle yüzde kurdeşen pek çok insanda sağlık problemine yol açarken, aynı zamanda estetik sorunlarına sebep olduğu için muhakkak tedavisi yapılması gereken hastalıktır. Yüzde kurdeşen çoğunlukla gruplar şeklinde meydana gelen hem kızarıklığa hem de kabartılara sebep olduğu için yüz bölgesinde görünmemesi ya da belli olmaması mümkün olamayan ciddi dereceli sorundur. Yüzde kurdeşen hastalığının bazı özellikleri insanlarda meydana gelen alerjik reaksiyonlara benzemektedir. Yüzde kurdeşen genellikle kaşıntılara, kabarıklığa, deri döküntüsüne neden olmaktadır.

Yüzde Kurdeşen Belirtileri Nelerdir, yüzde kurdeşen çoğunlukla yanaklarda meydana gelen soluk kırmızı renkteki kabarıklıklar bu hastalığın ilk ve en yaygın belirtisidir. Aynı zamanda kaşıntı ile de kendisini gösterebilmektedir. İnsanların yüz bölgesinde görülen kurdeşen hastalığının kabarıklık ve kaşıntı durumunun yanı sıra çok ciddi dereceli yanmalar da görülebilmektedir. Ayrıca yüzde kurdeşen insanların yüzünde batma şeklinde de kendisini gösterebilmektedir. Yüzde kurdeşen toplumumuzda oldukça yaygın olarak görülen bir hastalık tipidir. Toplumda yaşayan insanların yakalık olarak %12-20'si hayatlarında bir defa bu hastalıkla karşılaşmaktadır.

Yüzde Kurdeşen Tedavisi, yüzde kurdeşen hastalığının tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle ortaya çıkan bu hastalık kişide kronik mi Yoksa akut olarak mı Görüldüğünün anlaşılması çok önemlidir. Eğer akut olarak gelişmiş ise, bu rahatsızlık 6 ay civarında devam edebilmektedir. Kronik olandaysa 6 aydan daha fazla uzun sürmektedir. Yüzde kurdeşen hastalığının tedavisinde hücre yenilenmesini hızlandıracak olan kremler ile ateş düşürücü şuruplar kullanılmaktadır. Hastaya uygulanan doğru bir tedavisi sonrasında yüzde kurdeşen hastalığının ciddi derecelere ilerlemeden bu sorun kolaylıkla ortadan kaldırılabilmektedir. 
]]>
Kurdeşen Hastalığı Nasıl Geçer https://www.kurdesen.net/kurdesen-hastaligi-nasil-gecer.html Sat, 01 Dec 2018 13:36:11 +0000 Kurdeşen Hastalığı Nasıl Geçer; Diğer bir adıyla ürtiker olarak bilinen kurdeşen vücutta kabartılı ve kaşıntılı şekilde oluşan semptomdur. Kısa sürede geçen bu lezyonlar 1-2 saat veya 12 saat içerisinde kayb Kurdeşen Hastalığı Nasıl Geçer; Diğer bir adıyla ürtiker olarak bilinen kurdeşen vücutta kabartılı ve kaşıntılı şekilde oluşan semptomdur. Kısa sürede geçen bu lezyonlar 1-2 saat veya 12 saat içerisinde kaybolurlar. Vücudun farklı kısımlarına serperek izlenim gösteren kurdeşen akşam saatlerinde daha çok oluşur ve sabaha doğru kaybolur. Eğer kurdeşen derin dokulara inerse dudaklarda, göz kapaklarında, el ve ayak tabanlarında şişmeler meydana gelir. Bir tek deride belirti göstermeyen kurdeşen aynı zamanda sindirim sistemi, solunum yollarına etki ederse karın ağrısı, seste değişiklikler, nefes darlığı ve hastada ciddi problemler gösterebilir. Kurdeşenler gösterdikleri süre belirtisine göre gruplandırılırlar. 6 haftaya kadar süren kurdeşene akut kurdeşen, 6 haftadan fazla süren kurdeşenlere ise kronik kurdeşenlerdir. Genç yaşlarda ve çocuklarda akut kurdeşen görülürken orta yaşlılarda ve ataklar halinde devam eden kronik kurdeşen görülür. Peki bu kadar çok ciddi problemlere yol açabilen ve bazen de kendiliğinden iyileşebilen kurdeşen hastalığı nasıl geçer. Kurdeşen hastalığını yok etmek için nasıl bir yol izlenir. Her an karşı karşıya gelinebilecek olan kurdeşen hastalığı nasıl geçer buna göz atmanızın faydası olacaktır.

Kurdeşen hastalığı nasıl geçer, ne yapılır;

 Kurdeşen hastalığını geçirebilecek çeşitli yollar izlenilebilir.

 • Lahana ve pırasa suyu kaynatılarak elde edilen su ile kurdeşen oluşan yerlere pamuk ile kompres yapılır.
 • Ceviz yaprağı, andız otu ve gül yaprağı gibi otlar kaynatılarak pamuk yardımı ile sürülüp daha sonrası banyoda yıkanmalı.
 • Alerjik ilaç tedavisinden ek takviye alarak faydalanır.
 • Soğuk suyla duş alınabilir ve soğuk kompresler uygulanır.
 • Ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi uygulanır.
 • Anti alerjik kaşıntıyı gideren ilaçlar alınmalı.
 • Bach çiçek türleri kurdeşen kaşıntılarına iyi gelir.
 • Papatya ve melisa yağı ve ya suyu kurdeşeni önlemeye birebirdir.
 • Banyo yaptığınız suyu içine atacağınız yemek sodası kaşıntıyı alır.
 • Stres ve gerginlikten dolayı oluşan kurdeşenlere ise kedi otu iyi gelmektedir.
 • Isırgan otu ise kaşıntıları ve kabarcıkları önlemeye yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirecek vitamin ve mineraller alınız.

Not; Vücudunuzda herhangi bir kurdeşen belirtisi gördüğünüz zaman evde kendi kendinize tedavi uygulamayınız. Öncelikle uzman bir hekim tarafından tanısı konulduktan sonra doktorunuzun önerdiği kompresleri uygulamaya başlayınız.

]]>
Kurdeşene Ne İyi Gelir https://www.kurdesen.net/kurdesene-ne-iyi-gelir.html Sun, 02 Dec 2018 12:23:32 +0000 Kurdeşene Ne İyi Gelir, Kurdeşen, Halk arasında kurdeşen olarak bilinen hastalığın tıp dilinde kullanılan adı ''Ürtiker''dir. Kurdeşen; deride farklı büyüklük ve bölümlerde meydana gelen etrafı kızarık ortası soluk olan Kurdeşene Ne İyi Gelir, Kurdeşen, Halk arasında kurdeşen olarak bilinen hastalığın tıp dilinde kullanılan adı ''Ürtiker''dir. Kurdeşen; deride farklı büyüklük ve bölümlerde meydana gelen etrafı kızarık ortası soluk olan lezyonlar, yüzeysel ve kaşıntılı olan cilt döküntüsüdür. Kabarık ve kızarıklıkların büyüklükleri 2 mm'den yaklaşık olarak 30 cm^ye kadar varabilir. Kurdeşen hastalığı bulaşıcı değildir. Kurdeşenin semptomları ve nedenleri iyice bilinmeli ve bu ışıkta kurdeşen tedavisi için ilaçlar kullanılmalıdır. Kurdeşene ne iyi gelir bunun araştırılması yapılsa dahi kurdeşen tedavisi için kesinlikle doktora tedavi olmak ve onun önerisi ile tedavi olmak gerekir. 
Bahar mevsiminde görülen polenler, enfeksiyonlar, kalıtsal faktörler, depresyon ve stres, hazır gıdalar ve içeriklerinde katkı maddeleri, fiziksel uyaranlar, iç hastalıklar, böcek sokmaları, çilek, domates, aspirin, penisilin, kas gevşeticileri, lateks, balık, mantarlar, hayvan tüyü, aşırı yumurta ve süt tüketimi, deniz kabukları gibi pek çok farklı durumdur.

Kurdeşene Ne İyi Gelir

Kurdeşen tedavisi hem doğal yollardan hemde kimyasal yollardan yapılabilir. Her zaman tedavide doğal olan yolu tercih etmek daha sağlıklıdır. Fakat bazı dönemlerde doğal tedavi yöntemleri iyileştirici olarak yetersiz kalır. Bu nedenle hem doğal hem de kimyasal tedavi yöntemleri bilinmeli ve duruma göre, hastalığın derecesine göre farklı tedavi yolu kullanılmalıdır.

Papatya yağı; Ciltte kurdeşen olan bölgeye bir veya iki damla papatya yağı damlatılır ve bölgeye masaj yapılır. Bunu tedavi bitene kadar her gün uygulamalısınız. Kısa zaman içinde kaşıntıların yok olacağını ve zamanla  kızarıklıkların da gideceğini göreceksiniz.

Frenk kimyonu yağı; Kurdeşen tedavisi için frenk kimyonu yağı, oğul otu yağı ve 70 gram kadar margarin ile karıştırın. Ardından kurdeşen olan bölgeye uygulayın. Kurdeşen kaşıntılarını hafifleten mucizevi bir karışımdır. 

Zencefil; 4 litre su ile beraber 250 gram zencefili karıştırın ve 5 dakika bekletin. Ardından bu karışımı duş alırken vücudunuza uygulayın. Duş bittikten sonra papatya çayı ile vücudunuzu temizleyebilirsiniz. 

Süpürge otu tohumu; Havan içinde bir yemek kaşığı kadar süpürge otu tohumunu ezin. Bunu hem sabah hem de akşam su ile beraber için. Kurdeşen kaşıntılarını ve kızarıklıklarını tedavi etmede %70 oranda başarılıdır.

Maydanoz; Bir demet maydanozun suyu sıkılır, havuç suyu ve domates suyu eklenir. Bu karışım kurdeşen tedavisinde oldukça etkilidir. 

Eğrelti Otu; Eğrelti otları el ile ufalanır, su içine karıştırılır. Ve su içine ayva ağacı dibinden alınan toprak ilave edilir. Bu karışımla haftada 3 defa duş alın.

Kurdeşene Ne İyi Gelir Terapiler
 • Hömeopati
 • Aromaterapi
 • Çin terapisi
 • Akupunktur tedavisi
 • Besin terapisi
 • Çiçek esansları
 • Strese iyi gelen terapiler
 • Alerjiye iyi gelen terapiler 
 • Ayurveda
Kurdeşene Ne İyi Gelir İlaçlar
 • Doksepin
 • Epinefrin
 • Glukokortikoidler
 • Omalizumab
 • Tropikal kremler
 • Antihistamin ilaçlar kullanılır.
]]>
Kurdeşen Kaşıntısı Nasıl Geçer https://www.kurdesen.net/kurdesen-kasintisi-nasil-gecer.html Sun, 02 Dec 2018 13:44:31 +0000 Kurdeşen kaşıntısı nasıl geçer, tıp dilindeki adıyla “Ürtiker” olarak bilinen ancak halk dilindeki adıyla “Kurdeşen” rahatsızlığı, vücudun herhangi bir yerinde cilt üzerinde aniden ortaya çıkan ve bir kaç saat Kurdeşen kaşıntısı nasıl geçer, tıp dilindeki adıyla “Ürtiker” olarak bilinen ancak halk dilindeki adıyla “Kurdeşen” rahatsızlığı, vücudun herhangi bir yerinde cilt üzerinde aniden ortaya çıkan ve bir kaç saat kadar süren şiddetli kaşıntı yapan, alerjik bir deri hastalığıdır. Kurdeşenin hastalığının nedenler olarak, esas unsurların vücudun değişik maddelere göstermiş olduğu alerjik reaksiyon ve stres olarak gösterilmektedir. Bu maddeler arasında bazı gıda ve katkı maddeleri olabildiği gibi, bozuk yiyecekler, alerji yapan bazı ilaçlar ile arı veya böcek sokması da neden olabilir. Ayrıca, bazı insanlarda güneş ışığı, sıcak ve soğuk ta kurdeşene sebep olmaktadır. 

Kurdeşen kaşıntısı nasıl geçer 

Kurdeşen Kaşıntısı İçin İlaç Kullanımı: Kurdeşen rahatsızlığı nedeniyle oluşan bölgelerde görülen çok şiddetli kaşıntılar, insana son derece rahatsızlık vermesi nedeniyle bu hastalığa yakalanan kişilerin doktora başvurmalarının ilk sebebi kaşıntıdır. Kurdeşen hastalığında kaşıntıyla beraber döküntüde olmasına rağmen bundan çok fazla şikâyet etmeseler de, kaşıntı, hastaları çok fazla rahatsız eder.

Kurdeşen kaşıntısı nasıl geçer Kurdeşen; antihistaminik yani kaşıntıyı kesen ilaçlar ile tedavi edilir. Bundan ayrı olarak, kişinin soğuk bir duş alması ve soğuk kompresler yapması kaşıntıyı nispeten azaltabilir.

Cilt üzerine dışarıdan sürülen nemlendirici veya kremler, kaşıntıyı kesmesi bakımından çok fazla etkili olmaz. Zira kurdeşen rahatsızlığında, kanda histamin adı verilen bir madde artışı olduğu için, antihistaminik adı verilen ve bu maddeyi azaltan ilaçlar derideki kaşıntıyı da azaltmaktadır.

Bundan dolayı ağızdan alınan ilaçlar, cilt üzerine sürülen ilaçlardan daha da etkin olacağı için, cilde sürülen merhem veya kremler çok fazla tavsiye edilmez. Kurdeşen kaşıntısının mutlaka ağızdan alınan antihistamik ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir.

]]>
Kurdeşen İlacı https://www.kurdesen.net/kurdesen-ilaci.html Mon, 03 Dec 2018 10:39:24 +0000 Kurdeşen ilacı; Tıp dilinde ürtikerde olarak biline kurdeşen cildin farklı bölümlerinde görülebilen kızarık, kabarıklık ve kaşıntı olarak tanımlanır. Kurdeşen bazı hastalarda 1.5 ay kadar devam ederken bazılarında 1.5 ay Kurdeşen ilacı; Tıp dilinde ürtikerde olarak biline kurdeşen cildin farklı bölümlerinde görülebilen kızarık, kabarıklık ve kaşıntı olarak tanımlanır. Kurdeşen bazı hastalarda 1.5 ay kadar devam ederken bazılarında 1.5 aydan daha kısa bir süre içinde iyileşebilir. Ciltte kızarıklık ve kaşıntı oluşturan farklı bazı hastalıklarda var olduğu için kurdeşen bu hastalıklar ile karıştırılabilir. Bu nedenle herhangi bir semptom ile karşılaşıldığı zaman uzman bir doktora danışılmalıdır. 

Kurdeşen belirtileri
 • Ağrısız ele gelen plak şeklinde kızarıklıklar
 • Derinin herhangi bir yerinde olabilmesi
 • Geçici ve yayılabilir nitelikte olması
 • Lezyonlar şeklinde geniş çevreye yayılması
Kurdeşen nedenleri

Kurdeşen hastalığı pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenlerden bazıları; çilek, domates, genetik faktörler, psikolojik faktörler, birtakım iç hastalıklar, stres ve depresyon, hepatit virüsleri, insülin, aşılar, mantar, polenler, prezevatifler, safra tuzları, venomlar, organik maddeler, enfeksiyonlar, mikroplar gibi pek çok neden sayılabilir.

Kurdeşen ilacı

Medikal tedavi olarak kullanılan kurdeşen ilacı;
 • Feksofenadin
 • Loratadin
 • Desloratadin
 • Setirizin
 • Levocetirizine
 • Difenhidramin
 • Hidroksizin
 • Simetidin
 • Famotidin
 • Ranitidin
 • Doksepin
 • Omalizumab
 • Glukokortikoidler
 • Epinefrin
 • Metotreksat
Bitkisel tedavi olarak kullanılan kurdeşen ilacı;
 • Papatya yağı
 • Sedef otu
 • Yabani mercan köşk
 • Ekinezya
 • Rezene
 • İncir
 • Greyfurt
 • Zencefil
 • Süpürge otu tohumu
 • Maydanoz
 • Eğrelti otu
 • Domuz otu
 • Frenk kimyonu yağı
 • Oğul otu yağı
 • Çarkıfelek çiçeği
 • Tarhun
 • Kekik
 • Civan perçemi

Terapi olarak kullanılan kurdeşen ilacı; 
 • Hömeopati
 • Aromaterapi
 • Geleneksel Çin terapileri
 • Akupunktur tedavileri
 • Besin terapileri
 • Çiçek esansları
 • Strese ve alerjiye iyi gelen terapiler
]]>
Kurdeşen Nasıl Geçer https://www.kurdesen.net/kurdesen-nasil-gecer.html Tue, 04 Dec 2018 09:44:37 +0000 Kurdeşen Nasıl Geçer: Halk dilinde kurdeşen olarak bilinen hastalığın diğer adı ürtikerdir. Bu hastalığın en büyük belirtisi son derece rahatsızlık verici şekilde olan kaşıntıdır. Kaşıntının yanı sıra nadir olarak k Kurdeşen Nasıl Geçer: Halk dilinde kurdeşen olarak bilinen hastalığın diğer adı ürtikerdir. Bu hastalığın en büyük belirtisi son derece rahatsızlık verici şekilde olan kaşıntıdır. Kaşıntının yanı sıra nadir olarak kızaran, kabaran, ödem ve kısa sürede sönen lezyonlardır. Kurdeşen hastalığı ataklarla seyredilen bir hastalıktır. Lezyon adını verdiğimiz belirtiler 2 saat ile 10 saat arasında ki sürede kaybolup tekrar ortaya çıkabilirler. Gün içerisinde en fazla akşam saatlerinde daha çok oluşup sabah saatlerinde ise genellikle kaybolurlar. Kurdeşen daha derin dokulara giriş yaparsa anjiyoödem dediğimiz rahatsızlık görülür. Bu hastalıkta belirtiler dudaklarda, göz kapaklarında, el ve ayak tabanların da şişmeler meydana gelir. Bu belirtilerin dışında sindirim ve solunum yolların da problemler görülür. Sindirim olarak karın ağrısı ve midede dolgunluk hissi gelişir. Solunum yollarında ise seste çatallanma, yutkunurken takılma, nefes darlığı ve panik atak hali görülür. Bu belirtiler sonucunda hipotansiyon oluşabilir.

Kurdeşen Hastalığı Nedenleri
 • Genetik faktörler
 • Evcil hayvanlar
 • Böcek sokmaları
 • Süt
 • Meyve ve kuru yemiş
 • Deniz ürünleri 
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Yoğun stres 
 • İç hastalıklar
 • Yüksek ateş
 • Hepatit B gibi enfeksiyonlar
 • Kan nakli
Kurdeşen Nasıl Geçer

Modern Tıp Tedavisi:
 Bu hastalıkta doktora başvurduğunuz takdirde kaşıntıyı önlemek amacıyla antihistamin türü ilaçlar veya topikal kremler verebilir.

Doğal Sağlık Tedavileri: Bal arısından elde edilen homeopatik madde dudaklarda ve göz kapaklarda ki yanma hissini ve şişkinliği azaltır. 
Pırasa ve Lahana: kaynatılarak elde edilen su ile banyo edilmelidir. 

Bitki Karışımı: Ceviz yaprağı, gül yaprağı, anduz otu ve söğüt yaprağı bu bitkilerin ve sebzelerin bir kısmından alıp karıştırılarak kaynatılır. Elde edilen su ile kaşıntı veren bölgeye pansuman yaparak sonrasında  banyo yapılmalıdır.

Papatya Çiçeği; 1 litre suyun içerisine 3 yemek kaşığı papatya çiçeği, 1 su bardağı limon suyu ilave ederek kaynatın. Kaynayan su süzgeçten geçilir ve banyo suyuna ilave ederek banyo yapınız.

Gelincik Çiçeği; 1 litre suyun içerisine 2 yemek kaşığı gelincik çiçeği, 1 tutam şahdere, 1 su bardağı peynir suyu ilave ederek 10-15 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra süzgeçten geçiriniz. Süzgeçten geçirilen bu karışma 1 su bardağı kadar daha peynir suyu ilave ederek gün içerisinde 3 defa 1 çay bardağı içiniz.

Bitki Çayı; Fesleğen, rezene, papatya, yabani mercanköşk tüm bu bitkiler eşit miktarlarda olacak bir şekilde bir çay hazırlanarak içilebilir. Ayrıca elde edilen bu çayı banyo suyuna ilave ederek banyo da yapılabilir.
]]>
Kurdeşen Alerjisi https://www.kurdesen.net/kurdesen-alerjisi.html Tue, 04 Dec 2018 18:42:30 +0000 Kurdeşen Alerjisi, kurdeşen her yaştaki insanlarda görülebilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Çoğunlukla çocukların bağışıklık sisteminde bir takım durumların kabullenememesi sebebi ile kurdeşen alerjisi ortaya çıkabilme Kurdeşen Alerjisi, kurdeşen her yaştaki insanlarda görülebilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Çoğunlukla çocukların bağışıklık sisteminde bir takım durumların kabullenememesi sebebi ile kurdeşen alerjisi ortaya çıkabilmektedir. Kurdeşen rahatsızlığı kronik ve akut kurdeşen olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğer kronik kurdeşen alerjisi söz konusu ise, kişinin durum gidişatının daha da kötü olacağını göstermektedir. Akut kurdeşen alerjisi altı aydan fazla süre gelen bir zamanı kaplayarak bir takım sorunlara yol açmaktadır. Kurdeşen alerjik olarak devam eden bir problem olduğu için özellikle estetik açıdan da kişilerin hayatlarını olumsuz olarak etkilenmesine sebep olmaktadır. Sizde de kurdeşen alerjisi rahatsızlığı meydan gelmişse, sorun daha fazla büyümeden en kısa zamanda uzman doktora başvurmak gerekmektedir. 

Kurdeşen Alerjisi Belirtileri, 

En büyük belirtisi deri üzerinde meydana gelen kızarıklıktır. Kurdeşen alerjisi belirtisi olarak ortaya çıkan kızarıklık o kadar hızlı ilerler ki, sabah kalktığını zaman bu rahatsızlık ile karşılaşabilirsiniz. Mevcut olan kızarıklık vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Kurdeşen alerjisi ile oluşan kızarıklık ciddi dereceli kaşıntılara yol açabilir. Bu kaşıntı direkt olarak dökülmeye sebep olacağından dolayı kurdeşen alerjisi insanlarda sorun üstüne sorun yaratabilen ciddi bir hastalıktır. 

Kurdeşen Alerjisinin Nedenleri 
 • Kurdeşen alerjisi genellikle insanların evcil hayvanlar ile uzun süre bir arada olması sebebi ile görülen durumdur. Kurdeşen alerjisinin ortaya çıkmasında en büyük rol oynayan sebep evcil hayvanlardır. Evde beslenen evcil kedi ya da evcil köpek kurdeşen alerjisine yol açabilmektedir. 
 • İnsanların uzun süre denizde kalması ya da ilk defa denize girmesinden dolayı deniz suyunun içerisinde mevcut olan mineraller ve diğer mineraller direkt olarak kişide kurdeşen alerjisine veya diğer alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Eğer ilk defa denize gireceksiniz daha dikkatli olmalısınız. 
]]>
Stresten Kurdeşen Dökmek https://www.kurdesen.net/stresten-kurdesen-dokmek.html Wed, 05 Dec 2018 13:40:48 +0000 Stresten Kurdeşen Dökmek, insanlar arsında sık görülen kırmızı renkte pul gibi döküntüleri olan kaşıntılı, alerjik nedenlere ve daha çok strese dayalı bir rahatsızlıktır. Vücutta küçük kabarcıklar ve şişlikler şek Stresten Kurdeşen Dökmek, insanlar arsında sık görülen kırmızı renkte pul gibi döküntüleri olan kaşıntılı, alerjik nedenlere ve daha çok strese dayalı bir rahatsızlıktır. Vücutta küçük kabarcıklar ve şişlikler şeklinde bazı bölgelerde veya vücudun tamamına dağılan, aşırı kaşımaya bağlı çoğalan hastalığın adı halk arasında kurdeşen olarak bilinmektedir. Kurdeşen hastalığı bulaşıcı olmayan rahatsızlıktır. Kadınlarda erkeklere oranla hada sık görülmektedir. Stresten kurdeşen dökmek göz kapaklarında şişlik, yanma ve kaşıntı şeklinde kendini belli eder. Kurdeşen daha çok dirsekler,dizler,ağız çevresi ve solunum yolları bölgesinde görülmektedir.  Solunum yollarına yerleşirse ses kısıklığı yaptığı görülmektedir.

Stresten Kurdeşen Dökmek Nasıl Olur

Kurdeşen dökme hastalığının en önemli nedenlerinde birisi strestir. Kurdeşen hastalığının oluşumu vücutta rahatsız edici bir görüntü verir. Kurdeşen hastalığı vücutta dağılır kişi strese girer, kendisini çıkmazda görür. Bu sıkıntıyı yaşaması, kurdeşen hastalığının daha çok dağılmaya başlar ve kişi stres ve hastalık arasında sıkışır kalır. Yaşamın ve hastalığın verdiği stres kişiyi bunalıma sokar bu nedenle stresten uzak durulmalı. Stres her hastalığın başlama nedenidir. Stresten kurdeşen dökmek ayrıca tüketilen gıdalardan, troid bezi hastalığı, guatr,alerjik astım,çocuklarda yaşanan eklem romatizması, soğuk ve güneş hastalığın oluşmasındaki diğer nedenler olarak görülmektedir. Alerjiye bağlı olarak ev tozları, ağızda çürüyen diş,mevsim değişiklikleri kurdeşen hastalığı olma nedenlerindendir. Kurdeşenin rahatsızlığının oluşmasına kullanılan ilaçlar ve enfeksiyon hastalıkları neden olmaktadır. Stresten kurdeşen dökme, kısa sürede geçen hastalık olduğu gibi uzun süreli vücutta kalmaktadır. Uzun sürede geçmeyen türden kurdeşen ise mutlaka cildiye doktoruna görünmek gerekmektedir.
]]>
Kurdeşen Nedir https://www.kurdesen.net/kurdesen-nedir.html Thu, 06 Dec 2018 10:22:58 +0000 Kurdeşen nedir, deri damarında çok fazla gerginlik ve damarların aşırı genişlemesi ile hücreye kan sıvısı ile sızarak oluşan hastalığa kurdeşen adı verilir. Kurdeşen nedir sorusuna tam cevap olarak vücutta belirli bir Kurdeşen nedir, deri damarında çok fazla gerginlik ve damarların aşırı genişlemesi ile hücreye kan sıvısı ile sızarak oluşan hastalığa kurdeşen adı verilir. Kurdeşen nedir sorusuna tam cevap olarak vücutta belirli bir yer gözetmeksizin herhangi bir yerde oluşan kızarıklık, kaşıntılı ve döküntülü bir cilt rahatsızlığı denilebilir. Kurdeşen kabarıklıkları 2 cm ve 30 cm boyutları arasında plaklar şeklindedir.  Bu plak biçiminde çıkan döküntüler, 15 dakika ve 3 saat aralığında gözlenerek, ardından iz bırakmadan kaybolur. Ancak bu durum daha sonra vücudun herhangi bir yerinde oluşum göstermektedir. Oluşan bu kızarıklara baskı uygulandığında beyazlaşıp soluk bir görünüme bürünürler. Kurdeşen hastalığı toplumun %20'sinde görülebilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülen kurdeşen hastalığı, genellikle 25-40 yaşları arasında daha fazla oluşmaktadır. 

Kurdeşen Nedenleri
 • Alerjik Reaksiyonlar: Genellikle kozmetik ürünler, temizlik kimyasal ürünleri, hayvanlar, polenler, alerji aşıları, ilaçlar, böcek ısırıkları ve sokmaları, kabuklu deniz ürünleri, süt, yumurta, kuru yemiş ve bununla birlikte alerjiye neden olan etmenlerle temas edilmesi kurdeşen nedenleri arasındadır.
 • Alerjik Reaksiyonlar Dışındaki Nedenler: Yaşanan sıkıntılı olaylar ve gerginlikler, güneşe maruz kalma, deniz suyuyla temas edilmesi, doğum sonrasında görülen enfeksiyonlar, bazı bitkiler, havuz suyuyla temas edilmesi, cildin tahriş edilmesi, fazla sıcaklara ve soğuklara maruz kalmak ve bağırsak enfeksiyonları gibi nedenlerde bulunmaktadır.
Kurdeşen Belirtileri

Kurdeşenin belirtileri genellikle ciltte döküntüler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu döküntüler kabarcık şeklinde olup, büyüklükleri ve sınırları belli değildir. Genellikle çevresi kırmızı olan bu döküntüler içeriye doğru gittikçe beyaza dönmektedir. Döküntülerle beraber görülen huzursuz edici şiddetli ve inatçı kaşıntılar da kurdeşen hastalığının bir tür belirtisidir. Kurdeşen döküntüleri genellikle kol ve sırt bölgesinde görülmekle birlikte, vücudun diğer bölümlerinde de görülmeye müsaittir. Aniden beliren bu döküntüler birkaç saat içerisinde kendiliğinden yok olabilmektedir. Ancak atak alinde oluşan bu döküntüler kaybolunca, vücudun değişik yerlerinde yeniden görülme ihtimali bulunmaktadır. Eğer bu kurdeşen belirtileri sizlerde de görülüyorsa mutlaka bir cildiye bölümüne gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Kurdeşen hastalığını teşhis etmesi oldukça kolaydır. Bu rahatsızlıkta görülen döküntüler ile doktor tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. Tanısı bu kadar kolay olan kurdeşen hastalığına yol açan etkenler alerji testi, biyopsi ve kan testleri ile belirlendikten sonra gerekli tedaviler yapılmalıdır.

Kurdeşen Tedavi Yöntemleri

Kurdeşen genellikle kendiliğinden geçen bir tür rahatsızlıktır. Ancak bazen kurdeşen hastalığının altta yatan nedeninin tespit edilmemesi ile hastalar doktorların reçete etmiş olduğu bazı antialerjik ilaçlardan yararlanmaktadırlar. İlaç tedavisinde yanıt alınamayan kurdeşen hastaları için kortizon içeriği bulunan ilaçların kullanımına başlanmaktadır. 

Kurdeşen Bitkisel Tedavi Yöntemi

Kurdeşen hastalığından ilaçsız bitkisel ve doğal yöntemlerle kurtulmak ve iyileşmeyi hızlandırmak adına bu yöntemler oldukça büyük yarar sağlarlar. En çok bilinen ve uygulanan kurdeşen doğal yöntemleri aşağıdaki gibidir. 
 • Lahana ve Pırasa Sulu Bitkisel Kür: Pırasa ve lahanaları ayrı ayrı haşlayınız. Haşladıktan sonra sebzelerin sularını hafif soğumaya bırakarak ardından birbirine karıştırınız. Daha sonra kurdeşen olan bölgeye tampon yapınız. Tampon yapılan bölgede 10 dakika bekleterek, ılık su ile durulayın. 
 • Karışık Bitkisel Kür: Hatmin yaprağı, gül yaprağı, andız otu, söğüt yaprağı ve ceviz yaprağının da kurdeşen hastalığına şifa olduğu bilinmektedir. Bu saymış olduğum bi]]> Ürtiker Kurdeşen https://www.kurdesen.net/urtiker-kurdesen.html Thu, 06 Dec 2018 20:19:10 +0000 Ürtiker Kurdeşen, Vücutta deri yüzeyinde kızarıklık, kaşıntı ve şişlik oluşumu ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Doku hücresinde oluşan bu lezyonlar her yaştan insanda görülebilir niteliktedir. Ürtiker kurdeşen kısa Ürtiker Kurdeşen, Vücutta deri yüzeyinde kızarıklık, kaşıntı ve şişlik oluşumu ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Doku hücresinde oluşan bu lezyonlar her yaştan insanda görülebilir niteliktedir. Ürtiker kurdeşen kısa süreliğine ortaya çıkabildiği gibi uzun vadede tekrar eğiliminde de olabilir. Ataklar ile beliren hastalık kapsamında değerlendirilen ürtiker kurdeşen sorunu genellikle akşamları daha etkili olmaktadır. Bulunduğu alanda bulaşıcı etkisi yaratan söz konusu rahatsızlık bölgesel olarak gerçekleştiği gibi genel vücut kapsamında da görülebilir. Belirli aralıklarla deri lezyonu yapılarının şiddeti artar. Zaman zaman ise bu problem yok olur. Bununla birlikte kaşıntı, deride pullanma ve kabarcık oluşumları da aynı etkiye sahip olur. Kronik hale gelen ürtiker kurdeşen uzun vadede süreklilik arz edebilir. Bu rahatsızlıktan ötürü cilt dokusunda meydana gelen plaklar damarların çevresinde yer alan mast hücrelerinden salgılanan maddelerin ortaya çıkmasına sebep olur. Hal böyle olunca bu durum itibariyle damar geçirgenliği durumunda artış görülüp cilt tabakasında ödem oluşarak bahse konu olan bu hastalık meydana gelir. İlk aşamada deride normalin dışında yapılanmalar yüzünü göstermeye başlar. Ardından kaşıntı, yanma ve ağrı hissi ortaya çıkar.

  Ürtiker kurdeşen kaynağını birçok nedenden alabilir. Bu hususta bakteri ve virüslerin varlığı ön planda olup etkin rol oynar. Öte yandan bulaşıcı deri hastalığı mevcut olan kişilerin şahsi eşyalarının kullanılmasıyla da adı geçen bu hastalık ortaya çıkabilir. Bununla birlikte vücudun düzenli olarak dezenfekte edilmemesi, mikrobik ortamlarda cinsel birleşme yapılması ve toplu kullanım alanlarındaki tuvalet ve banyo gibi yerlerin kullanılması ürtiker kurdeşen hastalığının gelişmesinde tetikleyici unsurlardır.

  Ürtiker Kurdeşen Tedavisi

  Vücudun herhangi bir yerindeki cilt yüzeyinde gözle görülür bir şekilde lekelenmeler, kaşıntı ve şişlik oluşumları meydana geliyorsa ihmal etmeden derhal doktora başvuru yapılmalıdır. Muayene sonrası gerekli tetkiklerin yapılması ile birlikte tedavi yöntemi belirlenir. Cerrahi operasyona gerek kalmaksızın sadece hekimin önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanımı ile bahse konu teşkil eden bu rahatsızlığın ortadan kaldırılması mümkündür. Bununla birlikte kozmetik ürünlerin kullanılmaması ve kimyasal içerikli hiçbir ürünün cilde temas ettirilmemesi tedavinin hız kazanması açısından önemlidir. Diğer yandan ürtiker kurdeşene maruz kalan deri alanına herhangi bir yabancı cisimle veya elle temasta bulunmamakta fayda var. Ayrıca hekimin tavsiyesiyle temin edilen kremin bu cilt yüzeyine uygulanması hususunda dokunun temiz olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde hastalığın yayılma ihtimalinde artış gözlemlenir.
  ]]>
  Bebeklerde Kurdeşen https://www.kurdesen.net/bebeklerde-kurdesen.html Thu, 06 Dec 2018 21:24:29 +0000 Bebeklerde kurdeşen, bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen çoğunlukla alerjik bir deri hastalığıdır. Kurdeşen çeşitli uyaranlara bağlı olarak deride görülen kızarma ve kabarmayla kendini belli eden cilt hastalığıdı Bebeklerde kurdeşen, bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen çoğunlukla alerjik bir deri hastalığıdır. Kurdeşen çeşitli uyaranlara bağlı olarak deride görülen kızarma ve kabarmayla kendini belli eden cilt hastalığıdır. Diğer bir ismi ürtiker olan bu rahatsızlık çoğunlukla bebeğin alerjisinin olduğu maddeyle temasında vücudunun tepki vermesi durumudur. Bebeklerde kurdeşen deride harita şeklinde oluşan kırmızı kabartılardır. Bu kabarıklıklar bebeğin aşırı kaşınmasına sebep olur ve yayılma eğilimindedir. Bebeklerde kurdeşen çoğunlukla gıda kökenlidir ve özellikle şeker bayramında görülme sıklığı oldukça fazladır. Çocuklarda psikolojik kökenli olabilir. Sınav stresi, ailesel faktörler kurdeşen sebepleri arasında gösterilebilir. Tedavisi bazen kronikleşen vakalarda aylarca sürebilir ve birden fazla ilacı bir arada kullanmak gerekebilir. Bebeklerde ağır seyreden ve kaşıntısı şiddetli, ağır bir hastalıktır. Bazen teşhis koyabilmek için deriden alınan küçük bir biyopsi ile teşhis netleştirilir. 

  Bebeklerde kurdeşen teşhisi ve tedavisi için gerekli tahliller yapıldıktan ve altta yatan sebep bulunduktan sonra tedaviye başlanmalıdır. Bazı hastalarda tespit edilen altta yatan sebep ortadan kaldırılınca kurdeşen kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda bebeklerde gribal enfeksiyon sonrasında kurdeşen görülebilir. Tahliller ve tetkikler sonucunda bebeklerde kurdeşene sebep olan bir sonuç bulunamazsa vaka psikolojik açıdan değerlendirilmelidir. Bebeklerde kurdeşen bir takım antistaminik ve kortizonlu ilaçlar tedavi edilebilir. Bebeklerde kurdeşeni tedavi etmek için kullanılan antistamiklerin 1. kuşak olanları uyku verenlerdir ve hızlı tedavi eder. Ancak bebeklerde beyin gelişimi etkilenebileceğinden ilk başvurulacak tedavi yöntemi olmamalıdır. Bebeklerde 2. kuşak antistaminikler daha güvenlidir, uyku vermezler ve tedavisi daha uzun vadede sonuç verir.

  Bebeklerde kurdeşen sebepleri:
  • Gribal enfeksiyon hastalıkları
  • Bazı ilaçların yan etkisi olarak görülebilir
  • Aşırı soğuk ve aşırı sıcakta havalarda
  • Basınç farklılıkları
  • Güneş alerjisi
  • Gıda maddeleri
  • Stres
  • Troid hastalığında
  • Nadir karaciğer rahatsızlığında
  • Katkı maddelerine bağlı olarak 
  Bebeklerde kurdeşen nasıl tedavi edilir Öncelikle uzman çocuk hekimine başvurulmalıdır. Kurdeşenin tedavisine gerekli tahliller ve tetkikler sonucuna göre kaşıntıyı geçiren enjeksiyon ile rahatlatmaya yönelik müdahale yapılır. Daha sonra oral yoldan alınabilecek bazı ilaçlar ile tedavi başlanmalıdır. Bebeklerde kurdeşenin kullanılan başka bir ilaca bağlı olduğu tespit edilmiş ise o sorumlu ilacın kesilmesi gereklidir. Bunun dışında gelişen kurdeşenin tespit edilen nedenini tedavi etmek sorunları ortadan kaldırabilir.
  ]]>
  Kurdeşen Dökmek https://www.kurdesen.net/kurdesen-dokmek.html Fri, 07 Dec 2018 14:25:30 +0000 Kurdeşen dökmek, Diğer adı Ürtiker olan bu hastalık halk arasında kurdeşen olarak adlandırılmıştır. Kurdeşen dökmek 2 türlüdür. 2-6 saat arasında gerçekleşenlere akut, 6 haftadan fazla devam edebilenler ise kronik Kurdeşen dökmek, Diğer adı Ürtiker olan bu hastalık halk arasında kurdeşen olarak adlandırılmıştır. Kurdeşen dökmek 2 türlüdür. 2-6 saat arasında gerçekleşenlere akut, 6 haftadan fazla devam edebilenler ise kronik kurdeşen adı verilir. Kurdeşen kırmızı renkli döküntüler şeklinde görünen alerjik bir deri hastalığıdır. Boyu 1 santimi aşmayan kabarcıklar ödemli şekilde devam eder. Vücutta beliren bu kabarcıklar bölgesel olabildiği gibi tüm vücutta da plaklar şeklinde görülebilir. Kurdeşen dökmek durumu vücutta yaygın olduğunda kişiden kişiye bulaşacak gibi bir görüntüye sahip olur öyle görünse bile bulaşıcı bir hastalık değildir dokunmakla bulaşmaz ve toplumda sıkça rastlanabilir. 

  Kurdeşen dökmenin sebepleri

  Gıdalar içerisindeki yapay renklendiriciler, çekirdekli meyveler, sebzeler, balık ve kırmızı et gibi gıdalar kurdeşen dökmeye sebeb olabilir. Ayrıca bilinçsizce sık sık ağrı kesici, astım spreyi ve antibiyotik gibi ilaçlar kurdeşen dökmeye sebep olabilir. Gıdalar nedeni ile genel de akut kurdeşen gerçekleşmektedir. Bunlar haricinde diş sorunları, safra kesesi iltihapları, tüberküloz, hepatit, eklem romatizması ve aileden gelen alerjik reaksiyonlar kurdeşen dökmeye sebep olabilir.

  Kurdeşen dökmenin belirtileri 

  1 cm'yi aşmayan sivilceye benzer bazen ise plaksı kırmızı lekeler ile göz kapakları ve dudaklarda şişlik, yanma ve kaşıntıyla kendini gösterir. Kurdeşende genellikle altta yatan hastalık teşhis edilir ve ona göre tedavi uygulanır. Eğer kurdeşen dökmeye herhangi bir sebep bulunamaz ise bunlara idiyopatik kurdeşen denmektedir. Neden olan başka bir hastalık var ise ilaçların düzenli kullanımıyla birlikte kurdeşen tedavisi yapılır.
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Kurdeşen https://www.kurdesen.net/ibrahim-saracoglu-kurdesen.html Sat, 08 Dec 2018 09:58:22 +0000 İbrahim Saraçoğlu Kurdeşen, Kurdeşen bir kaşıntı ile kendini gösteren karakterize olan bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda ve şişlikler oluşması ile kendini göstermektedir. Kurdeşen rahatsızlığının bir çok nedeni olabilir İbrahim Saraçoğlu Kurdeşen, Kurdeşen bir kaşıntı ile kendini gösteren karakterize olan bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda ve şişlikler oluşması ile kendini göstermektedir. Kurdeşen rahatsızlığının bir çok nedeni olabilir. Çoğu kişi vücudunda gördüğü bu şişlikleri alerjik bir reaksiyon olarak düşünebilir. Ancak kurdeşen sıcak ile soluğun temas etmesi gibi bazen güneş ışığının neden olduğu tahriş bazen de strese bağlı olarak cildin bir bölgesinde uzun süreli basınç uygulanması sonucu meydana gelebilmektedir. Ayrıca Ateş veya çok sıcak banyoya bağlı olarak da Cildin tahriş olması sonucu yada kimyasal bir maddeye bağlı olan kozmetik ürünlerin hasar vermesi sonucu, kurdeşen rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde İbrahim Saraçoğlu'nun birçok tavsiyeleri vardır. Ancak tedaviye geçmeden önce mutlaka kurdeşen hastalığının tanısının ortaya konulması gerekmektedir.

  İbrahim Saraçoğlu Kurdeşen Tedavisi 

  İbrahim Saraçoğlu kurdeşen tedavisi için özellikle süpürge tohumunu tavsiye etmiştir. Süpürge tohumu kürün'de bir yemek kaşığı süpürge tohumunu havanda iyice ezdikten sonra gün içinde sabah ve akşam olmak üzere iki defa aç karnına tüketin. Süpürge tohumunu aktarlardan temin edebilirsiniz. Bu kür kurdeşen rahatsızlığının tedavisinde oldukça etkili olduk vücuttaki kurdeşene yüzde altmış oranlarında tedavi edebilmektedir.

  Kurdeşen rahatsızlığının ilerlediği durumlarda losyon veya krem türü antiseptik veya antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Bu nedenle İbrahim Saraçoğlu kurdeşen tedavisinde daha çoğunlukla ilerlememiş kurdeşen rahatsızlıklarının ilk belirtilerinde etkin bir rol oynamaktadır. Kurdeşen rahatsızlığına neden olan etkenler ortadan kalkmadığı sürece kurdeşen rahatsızlığı tekrarlayabilir. Bu nedenle gerçekten tanın ortaya konulması gerekmektedir. İbrahim Saraçoğlu kurdeşen rahatsızlığı olan kişilerin özellikle sıcak ve soğuğa dikkat etmesi gerektiğini ve güneş ışınlarından uzak durulması gerektiğini tavsiye etmiştir. İbrahim Saraçoğlu Kurdeşen şişliklerin oluşmasına ve kaşıntıya neden olan bir durum olması nedeni, cildi tahriş edecek tüylü kıyafetlerden uzak durulması ve penye kıyafetlerin giyinilmesini tavsiye etmiştir. 
  ]]>
  Çocuklarda Kurdeşen https://www.kurdesen.net/cocuklarda-kurdesen.html Sun, 09 Dec 2018 04:13:48 +0000 Çocuklarda kurdeşen, daha çok aniden ortaya çıkan ve cilt üzerinde ciddi sorunlara neden olan bir rahatsızlıktır. Tamamen cilt üzerinde oluşan ve zamanla müdahale edilmediği sürece artış gösteren bu rahatsızlık ciltte pembe Çocuklarda kurdeşen, daha çok aniden ortaya çıkan ve cilt üzerinde ciddi sorunlara neden olan bir rahatsızlıktır. Tamamen cilt üzerinde oluşan ve zamanla müdahale edilmediği sürece artış gösteren bu rahatsızlık ciltte pembe renklerde kabarıklıklar oluşmasına neden olmaktadır. Çocuklarda kurdeşen çok çeşitli büyüklüklerde olabilmektedir. Bu nedenle her kurdeşenin aynı görüntüde olması beklenmemelidir. Çocuklarda kurdeşen beraberinde birçok belirtiyi meydana getirdiği gibi zorluklara neden olmaktadır. Kimi zaman sırt bölgesinde, kimi zaman dudak çevresinde ve kimi zaman da bacaklarda dahi kendisini gösteren kurdeşen hastalığı, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olması nedeni ile çocuklarda çok daha etkili olmaktadır. 

  Çocuklarda kurdeşen nedenleri nelerdir

  Bazı gıdalar: Çocukların tüketmiş olduğu bazı yiyecekler ve içecekler direk olarak vücutta kurdeşen oluşumuna neden olarak etkilerini göstermektedir. Bu gıdaların tüketiminden yaklaşık olarak birkaç saat sonrasından bile kurdeşen rahatsızlığı baş göstermeye başlayabilmektedir.
  Stres: Çocuklarda çok ciddi bir neden olarak ortaya çıkmasa bile genel olarak kurdeşen nedenlerinden biri aşırı stres durumlarıdır. Aşırı stres durumlarında hormonal olarak meydana gelen durumlara bağlı olarak çocuklarda kurdeşen rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. 
  Temas: Bazen çocuklarda cilt üzerinde herhangi bir antijenik madde teması nedeni ile direk olarak kurdeşen sorunu ortaya çıkabilmektedir. Daha çok çocuklarda kimyasal maddelerin teması bu şekilde kurdeşen sorunlarına neden olarak kendisini göstermektedir. 
  Böcek ısırmaları: Çocuklarda özellikle doğal ortamlarda olan çocuklarda farklı böceklerin ısırması durumunda ısırılan bölge ve çevresinde kurdeşen oluşumu ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de vücudun açık bölgelerinde bu durum çok yaygın bir şekilde kendisini gösterir. 

  Tedavisi: 
  Bu rahatsızlığın tedavileri tabi ki bulunmaktadır. Ancak hastalık zaten geçici bir hastalıktır. Bu nedenle genellikle 1 hafta kadar bir süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. Bunun için öncelikle çocuklarda kurdeşen sorununun nedeni ortadan kaldırılmalıdır. Daha sonra ise meydana gelen şiddetli kaşıntının azaltılması için antihistaminik ilaçların kullandırılması sağlanır. Yapılan bu rahatlatma yöntemleri ile birlikte 24 saat içerisinde yanıt alınması beklenir. Durum eğer çok ciddi ise kişilerde kortizonlu ilaçlar kullanılabilir. 
  ]]>
  Hamilelikte Kurdeşen https://www.kurdesen.net/hamilelikte-kurdesen.html Sun, 09 Dec 2018 04:33:59 +0000 Hamilelikte Kurdeşen; Ciltte kırmızı, kaşıntılar ve şiş şeklinde kendini gösterir. Gruplar halinde görünen kurdeşenler vücudun değişik yerlerinde görülür ve şekil değiştirir. Hamilelikte kurdeşen öncelikle Hamilelikte Kurdeşen; Ciltte kırmızı, kaşıntılar ve şiş şeklinde kendini gösterir. Gruplar halinde görünen kurdeşenler vücudun değişik yerlerinde görülür ve şekil değiştirir. Hamilelikte kurdeşen öncelikle karın bölgesinde ortaya çıkar ve onun ardından kalçalara, göğüs bölgesine, bacakların arka kısmına, boyuna ve kollara yayılır. Döküntüye eşlik eden kaşıntı rahatsız edici olsa da hamilelikte kurdeşen zararsızdır. Kurdeşen yüz kısmında sık rastlanmaz. Hamilelikte kurdeşenin sebeplerine bir göz atalım.

  Hamilelikte Kurdeşen Sebepleri;

  • Cildin Gerilmesi; Karın bölgesindeki deri bebeğe yer açmak için gerilir ve bu kurdeşen dökmesine sebep olur.
  • Puppp; Gebeliğin son üç ayında ortaya çıkar. Hamilelikten kaynaklı kurdeşene benzer prüritik papil ve zararsız plaklardır.
  • Hormonal Değişimler; Hamilelikte dalgalanma yaşayan ve değişen hormonlar deride döküntülere ve kurdeşenlere yol açabilir.
  • Alerjik yiyecekler; Hamilelik sırasında bazen domates, yumurta, soya fasulyesi gibi yiyecekler kurdeşen dökülmesine neden olabilir. Hamilelik dönemince bu yiyeceklerden tüketilmemesi iyi olur.
  • İlaçlar; Eğer gebelik döneminde alerjik reaksiyonlar gösteriliyorsa ilaç yazan hekime bunu söylemeli ve ilaç kullanımında dikkatli olunmalı. Bazı ilaçlar hamileliğe bağlı kurdeşen dökülmesine sebep olabilir.
  • Gıdalardaki Kimyasal Maddeler; Katkı maddesi içeren ve gıda boyası kullanılan, koruyucu madde içeren bazı gıdalar hamilelikte kurdeşen dökülmesine sebebiyet verebiliyor. Hamilelik döneminde ev yapımı gıdalar tüketilmesi tavsiye edilir.

  Not; Bu sebeplerin dışında evde hayvan besleniyorsa onun tüyleri, dışarıda aşırı terleme, dar kıyafetler hamileliğe bağlı duygusal ve fiziksel gerilmelerde hamilelikte kurdeşen dökülmesine sebep olur. Hamilelik boyunca mümkün oldukça dikkatli davranılması gereklidir.

  ]]>
  Akut Kurdeşen https://www.kurdesen.net/akut-kurdesen.html Sun, 09 Dec 2018 23:09:37 +0000 Akut Kurdeşen; Halk arasında kurdeşen olarak bilinen hastalığın tıp dalındaki adı ürtikerdir. Kurdeşen ciltte ortaya çıkan genel olarak kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtileri vardır. Bu belirtilerin yanı sıra göz kapakl Akut Kurdeşen; Halk arasında kurdeşen olarak bilinen hastalığın tıp dalındaki adı ürtikerdir. Kurdeşen ciltte ortaya çıkan genel olarak kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtileri vardır. Bu belirtilerin yanı sıra göz kapaklarında kızarıklık, şişkinlik ve ödem görülebilir. Kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Akut kurdeşenin de kabarıklıklar vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Özel olarak belirgin bir bölgesi yoktur.

  Akut Kurdeşen Belirtileri; Döküntüler bir kalem ucu kadar küçük veya biraz daha büyük olabilir. Bazen bu döküntüler vücutta birleşerek büyük bir bölgede kabarıklık etkisi gösterebilir. Akut kurdeşen kabarıklıkları  genellikle 24 saat içerisinde kaybolurlar. Fakat kaybolan döküntüler yerine yenisi oluşabilir. Bu yüzden kurdeşen birkaç gün veya birkaç hafta devam edebilir. Bu şekilde devam eden kurdeşen 6 haftaya kadar görülebilir. Bu kurdeşen şekline akut kurdeşen adı verilir. Fakat 6 haftayı geçerse bu hastalık kronik kurdeşen olarak ifade edilir.

  Akut kurdeşen kısa süreli olduğu için tedavisi de kısa sürelidir 

  Kurdeşen hastalığında ilk olarak altında yatan başka bir hastalık mı var onun araştırılması ve tespit edilmesi gerekir. Buna göre tedaviye başlanmalıdır.

  Unutulmamalıdır ki kurdeşenin nedenleri çok fazladır. örneğin; gıdalar içerisinde ki boya maddeleri, çekirdekli meyve ve sebzeler, yumurtalar, balıklar, etler gibi gıdalar neden olabilir. Ayrıca sık sık ağrı kesici kullanmak, antibiyotik kullanmak, astım ilaçları da kurdeşene neden olur. Strese bağlı olarak da ortaya çıkabilen hastalıktır. Bu nedenle stresten uzak durmalıyız ki hastalığın sık sık tekrarlanması önlenebilir. Akut kurdeşenin diğer sebeplerinden biri de yünlü, kalın, kaba kıyafetler giymektir. Bu yüzden vücudu biraz daha rahatlatmak adına çok sıcak tutmamalıyız.
  ]]>
  Kurdeşen Duası https://www.kurdesen.net/kurdesen-duasi.html Mon, 10 Dec 2018 06:24:25 +0000 Kurdeşen Duası, kurdeşen, şiddetli kaşıntı ve lezyonlara seyreden bir hastalıktır. Toplumda da büyük sıklıkta görülme oranına sahiptir. Semptomlar kronik bir duruma dönüşmüşse ve hasta tedaviye direnç göster Kurdeşen Duası, kurdeşen, şiddetli kaşıntı ve lezyonlara seyreden bir hastalıktır. Toplumda da büyük sıklıkta görülme oranına sahiptir. Semptomlar kronik bir duruma dönüşmüşse ve hasta tedaviye direnç gösteriyorsa ayrıntılı tetkikler mutlaka yapılmalıdır. Her hastalığı tedavisi için gereken tıbbi destek alındıktan sonra şifa için yapılan dualardan biri de kurdeşen duası olup, Allah'ın derman veremeyeceği hiç bir dert olmadığı bilmememiz gerekir. Şifa uygulamaları için yapılan duaların önemi oldukça fazladır. Bu uygulamaların bazıları halk arasında yapılmış olan gözlemlere dayalı, bazıları da dini kaynaklara dayalıdır. Seslenmek, çağırmak ve sevk etmek anlamlarına gelen dua Allah'tan şifa dilemek için yapılır. Bu durumda kurdeşen duası son derece işe yarayan bir dua olup Allah'tan ümit kesilmeyeceğine olan inanç sonsuz olmalıdır. Tamamlayıcı ve alternatif tıpta çok önemli bir yeri olan dua, normal tıbbi tedavi sürecinde olan hastaların oldukça sık kullandıkları bir yöntemdir. Belirtildiği gibi kurdeşen duası gerçekten samimi bir kalp ile Allah'tan yalvararak şifa istenerek yapılırsa kişinin derdine derman olacağı umut edilir. Dualar genelde kısa olup hem okuma süresi hem de tekrarlama bakımından oldukça kolay olduğu için kurdeşen dualarını aklınıza geldikçe sık sık okumanızda fayda vardır. 

  Kurdeşen duası ve okunuşu;

  Kurdeşen duası yapılırken kişi kendisi ile birlikte aynı hastalıktan sıkıntı çeken diğer mümin kardeşlerine de bu duayı bağışlarsa duanın etkisi ve gücü çok daha fazla olmaktadır.

  Bismillahirrahmanirrahim

  "Bismillahi ergikellahu yeşfike ezhibil be'se rebben naşi ve eşfi, enteşşafi, La şifae illa, şifaüke şifaen la yugadirü segamen amine birahmetike ya erhamerrahimin. Min küllü şey'in yu'zike ve min külli aynin ve hasidin, Allahu yeşfik."

  Kurdeşen duası ve anlamı;

  Allah'ım şükür ve hamd sadece sanadır. Senden başka ilah yoktur, Senin tek ilah olman hürmeti için senden şifa bekleyen bütün hasta kullarına ve dert içinde olan kullarına Hüsnü Hatime ve Şafi ismin ile şifalar nasip eyle Ya Rabbi. Sen Rahman ve Rahim olansın. Bütün kullarına rahmetinle muamele eyle. Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)'ı vesile kılarak senden istiyoruz. Dualarımızı kabul et. Bizi sonsuz merhametinle muvaffak eyle. Zülcelal vel ikram Hayy ve Kayyum adların ile bize şifa ver Ya Rabbim.

  ]]>
  Kurdeşen Ürtiker https://www.kurdesen.net/kurdesen-urtiker.html Mon, 10 Dec 2018 13:21:23 +0000 Kurdeşen ürtiker, aynı hastalığın farklı isimleridir. Halk arasında bu hastalık daha çok ürtiker olarak bilinmektedir. İnsanlarda alerjik olarak deri döküntüleri ile ortaya çıkan bu rahatsızlık bazen kronik olarak ortaya ç Kurdeşen ürtiker, aynı hastalığın farklı isimleridir. Halk arasında bu hastalık daha çok ürtiker olarak bilinmektedir. İnsanlarda alerjik olarak deri döküntüleri ile ortaya çıkan bu rahatsızlık bazen kronik olarak ortaya çıktığı gibi bazen de akut olarak görülebilmektedir. Gerekli olan tedaviler yapıldığı zaman hızlı bir şekilde ortadan kalkan bu rahatsızlık bazen de altı haftaya kadar artış gösterebilmektedir. Eğer kurdeşen ürtiker 6 haftayı geçerse bu durumlarda kronik ürtiker olduğu söylenebilmektedir. Ancak bu durum bazen de akut olarak yan ataklar şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. 

  Belirtileri nelerdir
  • Kurdeşen ürtiker, insanlarda daha çok döküntülerle kendisini ortaya çıkaran bir rahatsızlıktır. İlerlemesi durumunda çok ciddi bir şekilde döküntüler ortaya çıkaran bu durum estetik olarak da sorunlara neden olmaktadır. Büyüklükleri değişiklik gösteren bu rahatsızlığın boyutu her ne olursa olsun müdahale edilmelidir. 
  • Dudaklarda ve göz kapaklarında çok ciddi bir şekilde şişliklere neden olabilmektedir. Bu durum daha çok kurdeşen ürtiker sorununun yüz bölgelerinde ya da bu bölgelere yakın olan yerlerde ortaya çıkması ile birlikte kendisini göstermektedir. 
  • Nadiren olsa bile vücutta su toplanmasına neden olabilmektedir. Kurdeşen ürtiker aşırı bir halde ortaya çıktığı zaman su toplaması durumları da görülebilmektedir. 
  • Çocuklarda meydana gelen kurdeşen ürtiker hastalığı  bazen kusma, halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı ve buna benzer durumlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar meydana geliyorsa hastalığın ilerlemiş olduğu anlaşılabilir. 
  Tanısı ve tedavisi:

  İnsanlarda meydana gelen kurdeşen ürtiker rahatsızlıkları aynı şekilde ortaya çıktığı için aynı şekilde belirtiler gösterir ve tanısı konulur. Bu hastalığın tanısında hastanın öyküsü çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle vücuttaki döküntülerin süresi, görüntüsü ve meydana gelen şikayetler ürtiker rahatsızlığının tanısının konulmasında büyük önem taşır. Hastalığın tedavisinden bahsedecek olursak yine çok ciddi tedavilere gerek duyulmamaktadır. Ancak bazı durumlarda küçük tedaviler yetersiz olabileceği için daha büyük tedaviler yapılmaktadır. Bu rahatsızlık için doktorlar direk olarak hastalar üzerinde H1 antihistaminik ilaçlar kullanmaktadır. Bu şekilde hasta ve hekim ilişkisi hastalığın daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmasında büyük etkiler gösterecektir. 
  ]]>
  Kronik Kurdeşen https://www.kurdesen.net/kronik-kurdesen.html Tue, 11 Dec 2018 03:15:54 +0000 Kronik kurdeşen; Uzun süren alerjik reaksiyon sonucu deride gerçekleşen kızarma, pullanma ve kaşınma ile kendini göstermektedir. Bazı sebeplerden dolayı deri altındaki kan damarları genişler ve damarların aşırı genleşmesi son Kronik kurdeşen; Uzun süren alerjik reaksiyon sonucu deride gerçekleşen kızarma, pullanma ve kaşınma ile kendini göstermektedir. Bazı sebeplerden dolayı deri altındaki kan damarları genişler ve damarların aşırı genleşmesi sonucu hücreye kan sızıntısı olur derinin daha aşağılarını etkilediğinde kızarıklık ve kaşıntı ile birlikte ödem ve yanma durumu gerçekleşebilir.

  Kronik kurdeşen toplumda sıkça görülmektedir. Tedavi edilmesi için hastalığa sebep olan gizli nedenlerin bulunup çözülmesi gerekir. Hastalığın bir diğer adı Ürtikerdir genellikle küçük çocuklarda oluşmaktadır. Kronik kurdeşen tatlı bir kaşıntıyla kendini gösterir daha sonra deride pullanma ve kızarıklık meydana gelir. 
  • Kronik kurdeşenlerin bazıları pembe olur ve pul pul dökülme şeklinde seyredebilir.
  • Kurdeşen kaşıntısı genelde geceleri meydana gelir ve çok sıcak ortamlarda etkisi artmaktadır.
  • Kronik kurdeşende kızarıklıklar ufak boyutlarda ve kabarcık şeklinde görülür. Çok hızlı biçimde yayılırlar ve kaşıntısı kişiyi depresyona girdirecek seviyeye getirerek psikolojisini bozabilir.
  • Kronik kurdeşene stres, fiziksel zorluklar, ailesel faktörler, bazı sistemik hastalıklar ve cilt sorunları yol açabiliyor.
  Kronik kurdeşen tedavisi: İlk önce ilgili uzman hekim tarafından hastalığın sebebi bulunur ve ilaç tedavisine başlanır  ve kurdeşene neden olan unsurlara son verilir. Verilen krem ve ilaçların bitene kadar kullanılması kurdeşenin tekrarlama olasılığını en aza indirgeyecektir.

  Kronik kurdeşen için bitkisel kür malzemeleri: 4 tatlı kaşığı gelincik çiçeği, 1 yemek kaşığı şahtere, 1 su bardağı peynir suyu ve 1 litre su.

  Hazırlanışı: Tüm malzemeler uygun bir tencere içinde 10 dk boyuncu kaynatılır. Daha sonra süzgeçten geçirilir süzgeçten geçirilen karışımın içine 1 su bardağı peynir suyu eklenir Ve gün içerisinde 3 kere 1 çay bardağı miktarında içilir.
  ]]>
  Kurdeşen Hastalığı https://www.kurdesen.net/kurdesen-hastaligi.html Tue, 11 Dec 2018 16:04:02 +0000 Kurdeşen hastalığı, deri hastalığı olan kurdeşen halk orasında kurdeşen dökmek diye tanımlanmaktadır. Bir çok insan bu deri hastalığını bu şekilde duyduğundan bu şekilde tabir etmektedir. Bundan dolayı vücutta meydana ge Kurdeşen hastalığı, deri hastalığı olan kurdeşen halk orasında kurdeşen dökmek diye tanımlanmaktadır. Bir çok insan bu deri hastalığını bu şekilde duyduğundan bu şekilde tabir etmektedir. Bundan dolayı vücutta meydana gelen tüm kızarıklıkları da hemen kurdeşen dökmeye yorarlar. Fakat vücutta meydana gelen her kızarıklık kurdeşen hastalığı değildir. Bunu tam olarak öğrenmek için bir doktora gidilmesinde fayda vardır. Kurdeşen hastalığı son yıllarda da oldukça yaygın bir hale gelmiş bulunmaktadır. Halk arasında kurdeşen olarak bilinen bu hastalığın tıbbi olarak da bir adı vardır. Tıp dünyasında ürtiker diye adlandırılan bu cilt ya da deri hastalığının bazı belirtileri ve nedenleri vardır. Kurdeşen hastalığı, akut kurdeşen ve kronik kurdeşen olmak üzere ikiye de ayrılır. Akut kurdeşen kısa süren bir türdür. Kronik kurdeşen ise kronik kurdeşen hastalığıdır. 

  Kurdeşen hastalığı belirtileri nelerdir, ilk olarak bilinmesi gereken kurdeşen hastalığının bulaşıcı olmadığıdır. Bu hastalık kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Bu çok önemli bir ayrıntıdır. Hastalıkların geneli yüz yüze konuşurken de bulaşma özelliği olduğundan bulaşıcı olmaması oldukça önemli bir özelliktir. Bu nedenle hasta olan kişiye yaklaşırken korkulmasına gerek yoktur. Kurdeşen hastalığı vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilecek bir hastalıktır. Vücudun şu ya da bu bölgesinde çıkar diye bir şey yoktur her yerinde görülebilinir. Genellikle kabarıklık ve kızarıklık meydana gelmektedir. Kırmızı veya pembe kızarıklıklar meydana gelir. Tatlı bir kaşıntı oluşturur. Sürekli olarak tatlı tatlı kaşınmak ister hasta ve kaşındıkça kabarıklıklar biraz daha büyür. Adından da anlaşıldığı gibi vücuda bir şeyler dökülmüş gibi bir görünümü vardır. Döküntüler sivilce kadar küçük ya da bir çay tabağı kadar da olabilir. Zamanla bu döküntüler kaşıma yoluyla beraber birleşip daha büyük kabarcıklar meydana getirebilirler. 

  Genellikle küçük çocuklarda daha belirgin görülen bir hastalıktır. Yetişkinlerde 1 günde döküntü kabarcıkları geçer. Bazı durumlarda bu kabarcıkların geçmesi ile yerine yenileri çıkabilir. 1 günden fazla sürebilen zamanlarda olabilir. Çocuklarda daha sıklıkla görülen kurdeşen hastalığı 1-1,5 ay arası görülebilinir. Daha uzun görülen durumlarda ise kronik kurdeşen mevcut demektir. Çocukların kurdeşen hastalığını almalarının en çok bilinen nedenlerinden biriside soğuk algınlığıdır. Bunların dışındaki belirtileri vücutta kaşındıkça yanma hissi ve ağrı hissi oluşturur. Bu belirtiler gün içerisinde çok şiddetli olmasa da geceleri daha da şiddetlenebilir. Sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Kurdeşen hastalığı sıcağı sevmez. Sıcakta kaşıntılar daha fazla şiddetlenir. 

  Kurdeşen hastalığı nedenleri, kurdeşen hastalığının birçok nedeni bulunmaktadır.Bir çoğu bilinirken bir çoğuda bilinmemektedir. Alerjik nedenler başta gelmektedir. alerjinizin olduğu herhangi bir yiyecek veya içecek, bir koku, alerji aşıları, ilaçlar, böcekler ve bu böceklerin sokmaları, ısırmaları, hayvanlar ve tüyleri, polenler, kozmetik ürünleri, süt, yumurta, meyveler, deniz ürünleri, kabuklu ve kabuksuz kuru yemişler, arı sokması, aşırı yağlı yiyecekler, cips, gazlı içecekler, pişmemiş çiğ kalmış yiyecekler, iç hastalıklar, enfeksiyon, hijyenik olmayan bir ortam, aşırı sıcak, güneşte fazla beklemek ve bunun gibi.

  Kurdeşen hastalığı tedavisi, doktor gözetiminde ve doktor tavsiyesi ile kurdeşene uygun kremler ve alerjik ilaçlarla yapılmaktadır. Doktor tavsiyesine göre ilaç kullanımı kurdeşenin hem daha erken hemde tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Verilen ilaçların ve kremlerin tamamen kullanılması hastalığın ve döküntülerin ortadan kalkmasını kolaylaştıracaktır. Birde alerjinizin olduğunu bildiğiniz ürünlerde ve gıdalardan uzak durmanızda fayda vardır. 
  ]]>